Syndrom vyhoření

19.01.2024

Syndrom vyhoření

Rychlé pracovní tempo, málo pohybu, nedostatek odpočinku, neustálý stres, to vše vede k syndromu vyhoření, který nyní ohrožuje přibližně třetinu všech zaměstnanců.

Vysokým pracovním tempem zahltíme psychiku, tělo začne reagovat staženými svaly, a nakonec se stres a zatížení projeví na chodu těla, tedy v orgánech. Dostaví se únava, tlak v žaludku, průjem, migrény. A to je jen začátek, přecházením těchto signálů si zakládáme na větší problémy. Psychika má vliv na trávení, ale fyzické projevy se mohou objevit jinde. Třeba může začít bolet prst na noze nebo místo mezi lopatkami, kyčel a tak podobně.

Studie ukazují, že nebezpečí hrozí především mladší generaci zaměstnanců, kteří si často nevědí rady a propadají úzkostem. Do každodenního velkého stresu se dostávají maminky s malými dětmi, které se snaží skloubit péči o domácnost, děti a zaměstnání. Pod velký tlak se dostává i starší generace, na kterou snadněji dopadne přepracování a také strach ze ztráty zaměstnání.

12 kroků, které pomohou

1. Pravidelně sporujte – získáte lepší fyzickou i psychyckou kondici.

2. Najděte si čas na svoje koníčky – zařaďte do života pravidelně to, co vás baví a činí šťastnými, nerušte je kvůli práci.

3. Usmívejte se a často se smějte – i když vám do smíchu není. Smích nejen léči, ale podporuje i dobrou mysl.

4. Sepište, co vám vadí – pište si poznámky po nepříjemném rozhovoru nebo vypjaté situaci. Vypište se z toho.

5. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku – základem správného fungování lidského těla je dostatek spánku.

6. Pěstujte přátelsví – naplánujte si pravidelné akce se svými přáteli a nerušte je kvůli práci.

7. Zkuste změnu - vybočte ze zajetých kolejí: vyzkoušejte nový sport, novou činnost, udělejte něco, co jste dosud nezkusili, jděte do práce pěšky, objevte nové místo.

8. Myslete pozitivně a radujte se z maličkostí – každý den si najděte jednu věc, která vám udělá radost.

9. Pečujte o sebe a rozmazlujte se – choďte na masáže, zábaly, pedikúru, do sauny...

10. Upravte jídelníček – vynechejte bílý cukr, bílou mouku, sladká jídla, limonády, tučná a smažená jídla.

11. Doplňujte vitamíny, minerály, antioxidanty – pokud si nejste jisti, že je správně doplníte stravou, vsaďte na doplňky stravy.

12. Dopřejte si pravidelně dovolenou – pokud si ji nenaplánujete, nemáte se na co těšit, zbytečně se dostanete do stresu tím, že ji budete řešit na poslední chvíli, termíny již budou obsazené, kolegevé si napíší stejný termín jako vy atd.

Vytvořte si webové stránky zdarma!