Jak přemoci únavu
Jak přemoci únavu
Únava je zcela normální reakcí člověka. Vyskytuje se především v případě, že prožíváš větší zátěž, než na jakou jsi obvykle zvyklá. Ale únava může být signálem i různých nemocí. Dlouhodobá únava se může projevit i jako důsledek špatného životního stylu. Máme pro tebe zaručené postupy, které s únavou zatočí.
10 jednoduchých rad
1.ZAČNI DEN SPORTEM
Stárnutí je přirozený proces, při kterém se zmenšuje produkce hormonů a dochází ke slábnutí svalové hmoty. Jakýkoliv pohyb proto pomáhá s tímto nezvratným procesem bojovat. Stačí si dopřát chůzi, běh, cvičení SM systém, či se zaměřit na jógu, nebo pilates. Prostě dělej cokoliv tě bude bavit, a přitom se hlavně hýbej. Tak získáš nejen lepší fyzickou kondici, ale své tělo tímto způsobem také omladíš. Začni už ráno. Protáhni se dvěma třemi cviky, které tě do nového dne nastartují. Odměnu získáš v podobě dostatku energie po celý den.
2. VYZKOUŠEJ BEMER TERAPII
Profesionální sportovcům jako je např. Tina Weirather (olympijská vítězka v Pchjongčchangu 2018), Roman Šebrle, Barbora Špotáková, Tomáš Dvořák se osvědčila BEMER terapie. Pomáhá jim před závody či utkáním jako kyslíkový doping, ke zvýšení maximálního výkonu. Nemohou si Bemer terapii vynachválit, protože kvalitně regeneruje tělo po náročných trénincích a daleko dříve než ostatní jsou opět plni energie.
3. NADOPUJ SE ANTIOXIDANTY
Antioxidanty jsou všechny cenné vitaminy, minerály a další živiny, které jsou schopné ochránit buňky před poškozením. V těle kompenzují škodlivé účinky probíhajících oxidačních procesů. Mezi důležité antioxidanty patří – vitamín C, D a E, koenzym Q10, selen, zinek a beta-karoten. Antioxidanty zpomalují proces stárnutí, chrání tvé srdce, snižují riziko vzniku rakoviny a preventivně působí proti infarktu. Tvé tělo by je mělo přijímat z potravin, ale doplnit je můžeš také ve formě potravinových doplňků. Objevte arginin, zázračnou molekulu. Za objev jejího účinku v lidském organismu dostal Dr. Murad Nobelovu cenu za medicínu. Nápoj ARGI+ obsahuje celých 5g L-argininu a dále vitamin C - pro podporu imunity, antioxidanty B6, B9 a B12 a extrakt z granátového jablka - pro zmírnění únavy, vitamin D - pro normální funkci svalů, kyselinu listovou - pro podporu krvetvorby, extrakt z hroznových slupek a bobulí - pro zdraví kardiovaskulárního a imunitního systému.
4. NASTAV SI SPRÁVNĚ STŘEVA
Lékaři říkají, že střeva jsou druhým mozkem lidského těla. Díky stresu, nedostatku pohybu a špatným stravovacím návykům, kdy používáš trvanlivé potraviny, kterým chybí enzymy, vláknina i živiny, a navíc obsahují konzervační látky, na které náš trávící systém není zvyklý, se tranzitní čas ve střevech zpomalí až na 70 hodin. Pokud tlusté střevo špatně pracuje, zadržuje v sobě odpadní látky déle, než je pro tělo užitečné a zdravé. To pak způsobuje, že tento toxický odpad se přes jeho stěnu vstřebává do krevního oběhu. Zanesená střeva pro nás znamenají zpomalení metabolismu, přibírání na váze, únavu a sníženou imunitu. Optimální funkčnost střev zajistí pestré a zdravé stravování, dostatek tekutin a pravidelný pohyb. Pomoci nám mohou také kvalitní probiotika a prebiotika.
5.POZOR NA JÍDELNÍČEK
Uprav svůj jídelníček tak, aby neobsahoval bílý cukr, bílou mouku, sladká jídla, limonády, tučná a smažená jídla. Začni místo toho sladit medem, používej monosacharidy na bázi fruktózy a místo sladkostí konzumuj ovoce. Omez klasické pečivo a vybírej si spíše takové, které je připraveno z celozrnné mouky. Vhodné je konzumovat oleje lisované za studena a rybí tuk. Tvůj jídelníček by měl obsahovat potraviny bohaté na vitamíny, vápník a kyselinu listovou. S narůstajícím věkem, tělo také produkuje méně enzymů, které jsou živeny vitamíny a minerály , a proto je nutné je tělu dodávat.
6. PITNÝ REŽIM JAKO DŮLEŽITÁ SOUČÁST
Asi netřeba připomínat, že lidské tělo se skládá ze 70 % z vody. Proto je důležité organismu zajistit nejen dostatek tekutin, ale kontrolovat i jejich výdej a adekvátně vyloučené tekutiny doplňovat. Voda z těla navíc odplavuje toxiny a tím ho pročišťuje. Nemá-li organismus dostatek tekutin, projeví se únava, nesoustředěnost, podrážděnost a hrozí bolesti hlavy a migrény. Nebaví tě pít celý den jen vodu? Obohať ji o aloe vera gel, doplníš tak potřebné vitamíny, minerály a antioxidanty. Doporučujeme před každým jídlem vypít sklenici vody. Tak zkonzumuješ nejen méně potravy, ale především ustoupí chutě na sladké a naučíš se pravidelně pít.
7. SMÍCH LÉČÍ A DODÁVÁ ENERGII
Smích nás nic nestojí. Navíc opravdu léčí a podporuje dobrou mysl, dodává nám energii. Jistě nám dáš za pravdu, že sama máš raději lidi, kteří se usmívají než ty, co se mračí. Proto se usmívej, i když ti zrovna do zpěvu není. Usměvaví lidé mají větší radost ze života a tím také více energie. Navíc pokud se budeš na své okolí usmívat, budeš energii předávat dalším lidem a ti to ocení.
8. SPÁNEK REGENERUJE
Dopřej si dostatek spánku a odpočinku. Ve spánku se tělo regeneruje a mysl zpracovává vjemy, které jsi získala během dne. Pro jeho správnou kvalitu je důležité odpočívat na kvalitním lůžku bez rušivých světel. Hormon melantonin, který nás chrání před stresem, se tvoří pouze při spánku v úplné tmě. Pro cennou regeneraci je vhodné spát alespoň 7 až 8 hodin denně. Ne více, více spánku škodí také. Snaž se o pravidelnost v denním režimu, tělo si pamatuje a ocení to. Kvalitní a hluboký spánek ti pomůže předejít únavě, depresím, úzkostem a odbourává stres.
9. VYVARUJ SE STRESU
V dnešní uspěchané době je to sice velmi těžké, ale pokud se na to zaměříš, dokážeš se stresem bojovat. Stres nám ubírá energii a vyvolává nemoci, nemůžeš kvůli němu dobře spát, a dokonce může za to, že přibíráš, nebo naopak neadekvátně hubneš. Stres zaháněj relaxací a v duchu si opakuj, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Proti stresu se dobře bojuje jógovými dýchacími technikami, pravidelným pohybem anebo tím, že si něčím uděláš radost – zajdeš si na masáž, popovídáš si s kamarádkami, věnuješ se svým koníčkům.
10. NEZAPOMÍNEJ NA CELKOVOU PÉČI
Protahování těla a cvičení mozku velmi pomáhá našemu tělu, ale péči si zaslouží i další části těla. Jakákoliv bolest tě oslabuje a způsobuje únavu. Nezapomínej chodit pravidelně na prohlídky k lékaři a alespoň jednou ročně zajdi k fyzioterapeutovi nebo terapeutovi Dornovy metody, aby ti srovnali páteř, kosti a klouby. Pokud se tvá páteř ani klouby nenachází ve správné poloze, nefungují dobře ani svaly, ty mohou tlačit na orgány v těle, dochází k omezení proudění krve a lymfy, nedostatečnému okysličení krve a problémům s dýcháním.